Piknik kardiologiczny i „Mariuszowa 5-tka” 2023

W sobotę 13 maja br. odbył się po raz drugi piknik kardiologiczny pod hasłem: „Jak uciec przed zawałem?”. Wzorem ubiegłorocznego spotkania piknik rozpoczął się od serii wykładów. Prof. dr hab. med. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z Centrum Kardiologii Klinicznej PIM MSWiA w Warszawie, przedstawił zagadnienia związane z bezpieczeństwem uprawiania sportu przez zawodników masters. Z kolei prof. dr hab. med. Przemysław Guzik i dr med. Małgorzata Kwissa z Uniwersyteckiego Centrum Badań Sportowo-Medycznych w Poznaniu omówili problemy związane z aktywnością fizyczną u osób z nadciśnieniem tętniczym, nadwagą czy cukrzycą. W bardzo przystępny sposób przedstawili też informacje, kto, kiedy i jakie badania powinien wykonać przed rozpoczęciem przygotowań do takich wyzwań, jak np. maraton. Po części wykładowej uczestnicy mieli możliwość konsultacji wyników wykonanych wcześniej badań (m.in. profilu lipidowego, glikemii, wskaźnika BMI i wartości ciśnienia tętniczego krwi) z zaproszonymi ekspertami oraz kardiologami pracującymi na co dzień w szpitalu w Lesznie

W tym roku wszyscy chętni mieli również możliwość odbycia szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi AED. Tę część spotkania poprowadzili zatrudnieni w naszym szpitalu ratownicy. Piknik, podobnie jak w roku 2022, zakończył bieg „Mariuszowa 5-tka”. W tym roku uczestnicy mogli wybrać bieg na dystansie 5 kilometrów lub trasę 10-kilometrową. Zainteresowanie biegiem było bardzo duże, na liście startowej znalazły się nazwiska ponad 230 osób.

Rywalizacja na duktach przylegającego do leszczyńskiego szpitala lasu była dobrą zabawą dla biegaczy, o czym świadczy fakt, że na obu dystansach zwycięzcy wbiegali na metę parami, zajmując pierwsze miejsce ex aequo. Fakt ten przyprawił organizatorów o prawdziwy „zawrót głowy”. W biegu na 5 kilometrów tryumfowali wśród mężczyzn Rafał Tomowiak z Żakowa i Hubert Naglak z Szelejewa (obaj osiągnęli czas 20;21) przed Radomirem Grafem z Leszna, zaś na dystansie 10 kilometrów wygrali Norbert Kołodziej z Krzemieniewa i Tomasz Musiał z Rydzyny (czas zwycięzców 38;27) przed reprezentującym Wrocławski Uniwersytet Medyczny Janem Piotrowskim. W kategorii pań najlepsze okazały się: na dystansie 5 km Agnieszka Bajon z Włoszakowic (czas zwyciężczyni 25;45), zaś na 10 km Katarzyna Wojciechowska z Leszna (49;05). Specjalne nagrody organizatorzy ufundowali dla 3-pokoleniowej drużyny reprezentującej rodzinę Jędrzejczaków: senior – Grzegorz (na co dzień lekarz okulista), syn Maciej – (również lekarz okulista) i wnuk Wojtek (prawdopodobnie, zgodnie z tradycją rodzinną, przyszły okulista…) oraz dla najmłodszego - Bartek Woźny i najstarszego uczestnika – 80-letniego pana Jana Husiatyńskiego.

Tegoroczny piknik i bieg „Mariuszową 5-tkę” udało się zorganizować dzięki wsparciu wielu darczyńców, m.in: Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Nadleśnictwu „Karczma Borowa”, fundacji „Mocni na starcie” i firm: Miro Sp.z o.o., Partner4Medicine Sp. z o.o., Boston Scientific Polska Sp. z o.o., Biofarm Sp.z o.o., Sanofi Aventis Sp. z o.o., Berlin Chemie/Menarini Sp. z o.o., Servier Polska Sp. z o.o. , Pfizer Polska Sp. z o.o. i Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o.
Poniżej fotorelacja z pikniku i „Mariuszowej 5-tki” oraz wykłady naszych ekspertów.