Dysfunkcje narządu ruchu wśród medyków – jak sobie radzić? 8.12.2022r.

Epidemia otyłości z jaką mierzy się i świat i Polska powoduje, że pracownicy medyczni sprawują opiekę nad coraz cięższymi pacjentami, ważącymi często 100 kg, a bywa, że i ponad 150kg. Wielokrotnie powtarzane czynności związane z dźwiganiem powodują przeciążenia i uszkodzenia stawów, ścięgien i mięśni pielęgniarek i pielęgniarzy, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów i lekarzy. Prowadzi to do dokuczliwych dolegliwości bólowych, niejednokrotnie jest przyczyną niezdolności do pracy.

O tym jak sobie radzić z tym problemem, a w szczególności jak zapobiegać dysfunkcjom narządu ruchu w warunkach pracy powiedział nam w czwartek 8 grudnia br.

mgr fizjoterapii Adam Kawczyński. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących mechanizmów prowadzących do przeciążeń stawów i mięśni oraz najczęstszych błędów popełnianych w codziennej pracy. Mieliśmy też możliwość zapoznania się z praktycznymi ćwiczeniami, które mogą w dużej mierze ułatwić pracę i uniknąć niekorzystnych następstw przeciążeń. Wykład najkrócej można streścić następująco: systematyczna, świadoma aktywność fizyczna zapobiega problemom dysfunkcji narządu ruchu i pomaga utrzymać dobrą kondycję.

Ale samodyscyplina pracowników nie wystarczy. Mamy nadzieję, że problem zostanie zauważony również przez decydentów, i że doczekamy się czasów, w których np. dźwigi do podnoszenia pacjentów staną się standardowym wyposażeniem placówek medycznych.




Spotkanie zakończyło się przy świątecznym stole – wszak już niebawem Święta Bożego Narodzenia, a tydzień później Nowy Rok!